راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

شكي نيست كه در بحث فروش آنلاین، ارزش كالاهايتان و درجه ي اطمينان تجارتتان به طور قطع بر مبناي كيفيت طراحي وب سايت شما قضاوت مي شود. در کنار طراحی استاندارد و کاربر دوستانه، وجود تصاویر زيبا، واضح و گویا از محصولات، نقشي اساسي در ميزان جذابيت وب سايت دارد.

اما بحث تنها جذابیت نيست. به نمايش گذاشتن محصولات به واسطه ي تصاوير با كيفيت، مي تواند حد فاصل ميان برد و باخت در فروش باشد. اين مسئله مشخصاً در بازار هايي مثل آمازون كه محصولاتتان در كنار رقبا در معرض ديد عموم قرار مي گيرند، معنا پيدا مي كند.

با اين وجود زماني كه تازه كار هستيد، عكسبرداري از محصولاتتان مي تواند از منظر مالي يك تهديد محسوب شود. زيرا عكاسي حرفه اي هزينه ي بالايي دارد. اما جای نگرانی نیست! صد ها ابزار براي عكاسي موجود است كه با به كار گيري آن ها مي توانيد خودتان اين كار را انجام دهيد. به عنوان يك گروه با تجربه در زمینه ساخت و مدیریت فروشگاه های آنلاین، شما را بيشتر از ديگران درك مي كنيم و به عنوان مشاور استارت آپی که روزانه با کسب و کار های كوچك سر و کار دارد، مي دانيم كه گاهي امكانات مالي كافي در اختيار نيست. اگر با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می کنید و بودجه محدودی داريد، به عكاسي خانگي فكر كنيد. به کمک نکات موجود در این مقاله و کمی دقت و حوصله، حتما نتیجه مطلوب به دست می آید.

 

راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

استودیو خانگی – راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

 

تكنيك ها و شيوه هاي مختلفي براي عكسبرداري موفق از كالا ها وجود دارد. تكنيكي كه مي خواهيم به آن بپردازيم به تكنيك “روشنايي پنجره ” معروف است. به نقل از كسي كه هر روز عكاس برداری مي كند، اين تكنيك مخصوص صاحبان فروشگاه آنلاین با بودجه محدود است كه در عين سادگي نتايج قابل توجهي نیز دارد.

چيزهايي كه نياز داريد…

تجهيزات، قلب عكاسي است و تهیه آنها بسيار وسوسه بر انگيز است. اما اغلب افراد در اين زمينه دچار مشكل مي شوند.
لزومي ندارد كه بخش اعظمي از بودجه ي خود را به تجهيزاتي با تكنولوژي روز اختصاص دهيد. پس ذهنتان را باز نگهداريد و براي تجهيزاتي كه با قيمت كمتر، همان کارایی را دارند هزينه کنید. اگر دوربين داشته باشيد تكنيك روشنايي پنجره با 100 هزار تومان يا كمتر قابل انجام است.

١- دوربين
نيازي به دوربين حرفه اي نيست. يك دوربين Nikon Coolpix S4400 که اتفاقا قیمت مناسبی دارد كارتان را پيش مي برد.

 

راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

دوربین مناسب – راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

من با دوربين beat-to-hell Canon G10 point-and-shoot شروع به كار كردم. من علاقه اي ويژه به Canon G series دارم، چون داراي تنظيمات كاملاً غير اتوماتيك نيز هست و تصويري خام و زيبا به شما مي دهد. از عمده دلايل من براي انتخاب اين دوربين نبودن آن در صدر جدول دوربين ها است كه باعث مي شود با قيمتي كمتر ولي كيفيت بالايش، جهت خريد مناسب باشد.

از اين ها گذشته، خود شما به چه دوربيني نياز داريد؟ در پاسخ به اين سؤال بايد بررسي كنيم كه شما چه توانايي ها و چه انتظاراتي داريد. مصطلح است كه دوربين است كه عكاسي ميكند، ولي در واقع دوربين تنها قسمتي از ماجرا است. عكاسي شامل پارامتر های بسياري از قبيل نور، موقعيت و طرز قرار گيري سوژه است.

٢- سه پايه
سعي مي كنم تا حد امكان بحث را فنی نكنم. با بستن دهانه ديافراگم ( انتخاب عدد بزرگتر ) عمق ميدان شما وضوح بيشتري خواهد داشت. عمق ميدان، عبارت است از گستردگي محدوده اي كه جلوتر يا عقب تر از سوژه اصلي، متمرکز است.  به عبارت دیگر، مقدار معيني از ميدان ديد لنز كه در آن تصاوير بصورت كاملاً واضح ثبت مي شوند، “عمق ميدان” دوربين شما است. عدد اندازه ي ديافراگم (f-stop) و اندازه ي دهانه ي ديافراگم، نسبت عكس دارند. شما بايد اندازه ي ديافراگم دوربين (f-stop) را بر روي بيشترين مقدار ممكن تنظيم كنيد. سرعت شاتر و f-stop با هم در ارتباط هستند، به گونه اي كه در صورت تنظيم بر حسب f-stop بزرگ (مثلاً f/8 كه نورگيري كمتري دارد)، بايد سرعت شاتر كمتر باشد تا نور بيشتري وارد لنز دروبين شود. در نتيجه عكس تاريك نخواهد شد.

اگر دوربين مورد نظر شاتر كندي داشته باشد نمي توانيد آن را در دست بگيريد؛ زيرا عكس تار مي شود. در اين جاست كه سه پايه به كارتان مي آيد.
يادآوري مي كنم كه لازم نيست براي يك سه پايه هزينه ي زيادي كنيد. با كمي جستجو سه پايه مناسبتان را مي يابيد. من این سه پایه را در فروشگاه دیجیکالا پیدا کردم.

 

راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

سه پایه – راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

 

٣- زمينه ي سفيد
روش هاي خلاقانه اي براي ايجاد زمينه ي سفيد وجود دارد. اما با اين وجود، اگر زياد عكس مي گيريد مي توانيد يك زمينه ي سفيد آماده (white sweep) تهيه كنيد.

اگر در منطقه شما فروشگاه عكاسي وجود ندارد، به يك آتليه عكس و يا گالري هنري برويد و يك صفحه ي سفيد ٣٢x٤٠ نازك از آن جا تهیه کنید.
حواستان باشد كه رنگ زمينه شما بايد سفيد خالص باشد و نه شيري يا كرم.

٤- كارت هاي سفيد پراش نور از جنس foamcore
تكه هاي اضافي foamcore سفيد را از آتليه ها بخريد. تكه اي به ارتفاع محصول و سه برابر عرض آن تهيه كنيد. معمولاً اندازه ي يك پاكت نامه مناسب است. آن را از وسط تا كنيد، در نتيجه خودش مي ايستد. هدف اين است كه نور در اثر برخورد به آن دوباره به سوژه تابيده شود.

٥- ميز
يك ميز تاشو به عرض 50 تا 70 سانتی متر ايده آل است.

٦- نوار چسب
با توجه به ميزي كه انتخاب كرديد، به وسيله ي نوار چسب يا بست، پس زمينه را محكم كنيد تا در جاي لازم قرار گيرد.

٧- اتاق مناسب
اتاقي با يك پنجره روي ديوار فوق العاده است. هرچه پنجره بزرگتر باشد نور بيشتري خواهيد داشت.

چگونه از محصولتان با پس زمينه ي سفيد عكس برداري كنيد؟

بسيار خب، مرحله به مرحله جلو می رویم:

مرحله اول: ميزتان را بچينيد
حال كه تجهيزات تكميل است، زمان آن رسيده كه محل عكسبرداري را آماده كنيد. ميزتان را در نزديك ترين فاصله از پنجره قرار دهيد. توجه كنيد كه حاشیه هاي پنجره سايه ايجاد نكند. پنجره بايد در موقعيت ٩٠ درجه اي نسبت به تجهيزات شما باشد. هرچه پنجره بزرگتر باشد و ميز شما نزديك تر به آن قرار گيرد، نور بهتري خواهيد داشت.
توجه كنيد كه در هنگام عكسبرداري تمام چراغ ها و منبع هاي ديگر نور خاموش باشند تا اختلالي ايجاد نگردد.

 

راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

میز کار – راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

 

تغييرات؛
مي توانيد ميز را بچرخانيد به طوري كه پنجره در زاويه ي ٤٥ درجه از تجهيزاتتان قرار گيرد؛ براي امتحان سبكي متفاوت مي توانيد از نور مستقيم پنجره نيز استفاده كنيد. در عكاسي از غذاها معمولاً پنجره در پشت قرار مي گيرد تا فضايي نمايشي ايجاد شود. از جمله تغييرات ديگري كه مي توان اعمال كرد جايگزين كردن پنجره با در است. به عنوان مثال، می توانید تجهيزات را در يك تراس یا فضای باز قرار دهيد. نورگيري از طريق محیط و بدون وجود شيشه خواهد بود.

نكته! نور مستقيم خورشيد نبايد وارد سيستم و موقعيت عكسبرداري شما شود، زيرا چشم را مي زند و اجسام و افراد به خوبي ديده نمي شوند. با اندکی حوصله، بهترین ساعات روز برای عکس برداری در فضای آزاد را خواهید یافت.

مرحله دوم : تنظيم پس زمينه
هدف اين است كه پس زمينه را از حالت تخت به حالت عمودي درآوريد، به صورتی که قوس ايجاد شود. ممكن است مجبور شويد زمينه را بالا بكشيد تا به شكل مورد نظر درآيد. به طور مثال مي توانيد ميز را در كنار ديوار قرار داده و يك طرف زمينه سفيد را به ديوار و طرف ديگر را به ميز متصل كنيد. اگر ديوار در دسترس شما نيست، چيزي درست كنيد كه زمينه را از پشت ثابت نگه دارد، چند تکه آجر يا تخته ي چوبي جواب گو است. تعجب نکنید. به این شکل هزینه های اضافه را مدیریت می کنید. اگر وصیله بهتری سراغ دارید، در کامنت بنویسید. قطعا خلاقیت شما از من بیشتر است!

كالايتان را در مركز قسمت تخت و افقي پس زمينه قرار دهيد، فضايي هم براي افزودن كارت سفيد پراش نور باقي بگذاريد.

مرحله سوم: تنظيمات دوربين
١- تعادل رنگ سفيد (WB) را در حالت خودكار (Auto) قرار دهيد.
٢- فلش دوربين را خاموش كنيد.
٣- تنظيمات عكس را در حالتي كه بهترين كيفيت و بالاترين حجم را دارد قرار دهيد :

_ دوربين را بر روي فرمت RAW ( خام ) تنظيم كنيد. اكثر دوربين ها اين فرمت را ندارند. اما اگر شما داريد استفاده كنيد. فرمت RAW عكسي خام با بيشترين حجم ممكن را به شما مي دهد و از تمام عمق بيت (bitdepth) دوربين شما بهره مي برد.

_ اگر تنظيم RAW را نداريد، از بيشترين حد فرمت JPG استفاده كنيد. در دوربين Canon من دو تنظيم وجود دارد؛
١- سايز : L براي عكس هايي با حجم بالا، M متوسط و S حجم پايين است. L را انتخاب كنيد.
٢- كيفيت : S براي پيكسل به تعداد بالا، F پيكسل به تعداد قابل قبول و N پيكسل به تعداد معمول است. S را انتخاب كنيد.

_ تنظيمات ISO را روي ١٠٠ قرار دهيد. ISO ميزان حساسيت سنسور يا فيلم نگاتيو به نور را بيان مي كند كه معمولاً، ١٠٠ پايين ترين مقدار آن است.

_ تنظيمات نوردهي :
گزينه A : تنظيم Manual دوربين
اين بهترين تنظيم جهت اين سبك از عكاسي است زيرا در حين عكسبرداري هيچ چيز جا به جا و عوض نمي شود. در اين تنظيم f-stop را بر روي بالاترين عدد قرار داده تا بيشترين عمق ميدان را داشته باشيد.

عكس را در صفحه ي مانيتور دوربين نگاه كنيد. احتمالاً تصوير تيره است، مشكلي نيست. حال عدد شاتر را كاهش دهيد تا نورگيري بيشتري داشته باشيد. اعداد كمتر را امتحان كنيد تا به تصوير دلخواه برسيد.

گزينه B : استفاده از اولويت ديافراگم (Aperture priority)
احتمالاً دوربين شما اين قابليت را ندارد اما اگر داريد f-stop را در كمترين حالت قرار دهيد.
اين تنظيم، شاتر را به صورت خودكار براي دوربين شما روي عدد مناسب قرار مي دهد. با اين حال امكان خطا وجود دارد. ممكن است لازم باشد از سيستم “جبران نوردهي” یا exposure compensation براي رسيدن به نور مناسب استفاده كنيد.

گزينه C : نوردهي اتوماتيك (Auto exposure)
اگر كل سيستم دوربين شما اتوماتيك است كار خاصي نمي توانيد انجام دهيد اما نگران نباشید، به سيستم جبران نوردهي عدد +١ را بدهيد تا نورتان تنظيم شود. اگر از دوربين iPhone استفاده مي كنید در هنگام گرفتن عكس انگشتتان را بر روي صفحه گوشي و روي نقطه ي مورد نظر بزنيد.

– Zoom
دوربين ها به طور اختياري و يا ديجيتال زوم مي كنند. از زوم ديجيتال استفاده نكنيد زيرا كيفيت را پايين مي آورد. تا مي توانيد زوم كنيد.

مرحله پنجم : محصولتان را در وسط قرار دهيد.
قرارگيري محصولتان به نظر آسان مي رسد اما زمان بر است. اگر كالاي شما بطري است برچسب آن بايد در وسط قرار گيرد. حركات ريز زيادي لازم است تا محصول در بهترين مكان قرار گيرد.

مرحله ششم : تنظيم كارت پراش نور
اين كارت سفيد ساده مهمترين ابزار تعديل كننده ي نور در استوديو ی خانگی ما است كه در همه جا كاربرد دارد. نور از طريق اين سيستم پخش مي شود و تمام سايه ها را از بين مي برد.

مرحله هفتم : عكسبرداري و ارزيابي
هرگاه عكس را گرفتيد، مدتي با دقت به آن بنگريد تا ببنيد چه خلق كرديد. اين جاست كه تجربه و دانش وارد بازي مي شوند تا بدانيم چه چيزي خوب بوده است و چه چيزي بد و چه كاري مي توان براي بهبودش انجام داد. به طرق مختلف عكس بگيريد تا تجربه تان زياد شود به تدريج مهارتتان نيز افزايش مي يابد.
جهت بررسي بهتر عكس هايتان، آن ها را در كامپيوتر بارگذاري كنيد. پيشنهاد مي كنم براي ويرايش و دسته بندي عكس ها از نرم افزار Adobe lightroom استفاده كنيد. قطعاً براي بهتر شدن عكس ها ابزار هايي نياز داريد.

مرحله هشتم : روتوش تصاوير
زماني كه عكس مورد نظرتان را گرفتيد، آن را روتوش كنيد. اگر درست عكس گرفته باشيد محصولتان بايد كاملاً در معرض ديد باشد؛ با پس زمينه اي خاكستري روشن. با مقايسه تصوير روتوش شده و تصوير روتوش نشده متوجه اهميت اين موضوع خواهيد شد.

 

راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

قبل و بعد روتوش – راهنماي عكسبرداري خانگی از محصولات براي فروشگاه هاي آنلاين

 

روتوش كردن براي كسي كه آموزش نديده است كار مشكلي است و اگر خودتان بخواهيد از محصولتان عكسبرداري كنيد مي تواند نقطه ضعف محسوب شود. همه ما دوستی داریم که در فوتوشاپ دستی بر آتش دارد!  همچنین می توانید روتوش را به شركت هايي كه اين كار را با قيمت كمي انجام مي دهند بسپاريد.

مرحله نهم : تصويرتان را بر روي سايتتان بارگذاري كنيد.
شما بايد سايز تصويرتان را تغيير دهيد تا مناسب استفاده در سايت مورد نظر باشد.

امیدوارم نکات موجود در این مقاله، به شما در عکس برداری صحیح برای فروشگاه آنلاینتان کمک نماید.

می توانید تجربیات خود را در پایین (در بخش دیدگاه) به اشتراک بگذارید.

5 پاسخ
 1. فرشید
  فرشید می گوید

  مظلب خیلی خوبی بود ممنونم.
  فقط اگه بخوایم از محصولات بزرگتر (در حد کمد) عکسبرداری کنیم با نور مصنوعی چه پروژکتوری پیشنهاد میکنید؟ با نورپردازی مناسب و پس زمینه فون سفید بزرگ با دوربین های قوی گوشی به نظرتون نتیجه خوب درمیاد؟

  پاسخ
 2. هادی امیری
  هادی امیری می گوید

  سلام ممنون از توضیحاتتون.
  آیا کسی پیدا میشه که همه این تجهیزات رو داشته باشه و با هزینه کم هفته ای یکبار برای عکاسی در محل انبار حاظر بشه؟
  ابعاد سوژه های عکاسی حدود ۱۰ ×۱۰×۱۰ الی ۵۰×۵۰×۵۰ هستن.

  پاسخ

پیگیری‌ها

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *